Złotoryjski Powstaniec Wielkopolski

To był prawdopodobnie 1984 rok. Razem z Robertem Grogulskim zostaliśmy lekko przymuszeni przez pana Henryka Pawłowskiego, który natenczas uczył nas przysposobienia obronnego, aby udokumentować fragment życia pana Andrzeja Fiksy – powstańca wielkopolskiego, który mieszkał z Złotoryi, zdaje się, że na ul. Wojska Polskiego.

Pan Andrzej miał wówczas 85 lat, lecz jego pamięć wydarzeń sprzed 65 lat nadal niezwykle świeża.

Czytaj dalej

Zagadka wcale polityczna

W dużej i małej polityce targają nami różne namiętności, które sprawiają, że wczorajsi przyjaciele stają się zagorzałymi wrogami, a wrogowie sprzymierzeńcami. Bywa też, że wrogowie pozostają wrogami, lecz razem walczą o realizację wspólnego celu. Tak było, jest i będzie.

Czytaj dalej

Bo wolność jest w nas

Pamiętam, jak w połowie lat osiemdziesiątych dyskutowałem z jednym ze studentów historii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu o tym, czy ówczesna Polska była krajem niepodległym. Jako przykład stawiał  mój interlokutor Królestwo Polskie po konferencji wiedeńskiej z 1815 r. i zestawił je z PRLem.

Czytaj dalej

Święto Barytowych Wzgórz

Po raz jedenasty w Stanisławowie za sprawą Stowarzyszenia „Barytowe Wzgórza”, a z inspiracji Komendanta Jana Kuska odbyło się Święto Barytowych Wzgórz.

Co roku mieszkańcy wsi oraz Jednostka Poszukiwawczo- Ratownicza „Baryt” dbają o to, żeby uroczystość miała doskonałą oprawę i gromadziła nie tylko mieszkańców wsi, ale wielu gości – w tym przede wszystkim wywodzących się ze służb mundurowych.

Czytaj dalej

Rocznica tragedii wołyńskiej

Dzisiaj przypada 75. rocznica zaplanowanego i zrealizowanego bandyckiego napadu ukraińskich nacjonalistów na przeszło 150 miejscowości, w których mieszkali Polacy. 11 lipca 1943 r. to była niedziela…
8 lipca br. na Zamku Piastowskim odbyły się uroczystości upamiętniające tę tragedię.
Co roku pan Marszałek Tadeusz Samborski dba o to, żeby pamięć o tragicznie pomordowanych nie zginęła.
Bardzo przejmująco i mądrze podczas uroczystości przemówił pan Prezydent Tadeusz Krzakowski.

Czytaj dalej