Złotoryjskie kasyna

Przeczytasz w:2 min., 45 s.

Jedną z pierwszych spraw, z jaką się zetknąłem na początku kadencji była eksmisja rodziny, gdzie ojciec ukrywając, że traci pieniądze w jednym ze złotoryjskich kasyn, nie płacił rachunków za mieszkanie.

Dopiero wtedy uzmysłowiłem sobie, jak poważny jest to problem. Do tej pory bowiem nie zwracałem uwagi na to, jak wielka jest skala tego zjawiska.

Wtedy też podjęliśmy próbę rozpoznania zjawiska, jego rozmiarów, a przede wszystkim, w jaki sposób możemy temu przeciwdziałać.

Niestety, obowiązujące przepisy nie pozwalały na podjęcie zdecydowanych kroków, a pokusa łatwego zarobku sprawiała, że na terenie miasta mieliśmy ponad dwadzieścia takich przybytków.

Na wiosnę 2016 r. spotkałem się z panią Poseł Marzeną Machałek, która zainteresowała się tą sprawą i niedługo później złożyła interpelację poselską.

Interpelacja nr 3388

do ministra finansów

w sprawie punktów gier hazardowych

Zgłaszający: Marzena Machałek

Data wpływu: 18-05-2016

Warszawa, 17 czerwca 2016

Szanowny Panie Ministrze,

w dniu 04.05.2016 zwrócił się do mnie Burmistrz Złotoryi pan Robert Pawłowski z prośbą o pomoc w sprawie ograniczenia na terenie miasta Złotoryja liczby punktów, w których prowadzona jest działalność z wykorzystaniem gier liczbowych. Sprawa jednak ma szerszy aspekt społeczny, dotykający problemu wielu miejscowości w kraju.

Na terenie miasta Złotoryja (woj. dolnośląskie) obecnie uruchomionych jest 18 punktów tzw. kasyn gier na automatach, czynnych przez 24 godziny. Specyficzna działalność kasyn i ich 24 godzinna dostępność ma szkodliwy wpływ na życie społeczeństwa miasta, powodując wiele problemów rodzinnych i uszczuplenie środków finansowych rodzin.

Urząd Miejski w Złotoryi starał się o podjęcie współpracy z Urzędem Celnym w Legnicy, Państwową Inspekcją Pracy w Legnicy, Urzędem Skarbowym w Złotoryi, Komendą Powiatową Policji w Złotoryi, Komendą Powiatową Straży Pożarnej w Złotoryi, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Złotoryi, Powiatowym Inspektorem Budowlanym w Złotoryi, Rejonowym Przedsiębiorstwem Komunalnym sp. z o.o. w Złotoryi oraz Wspólnotami Mieszkaniowymi w zakresie zgodności prowadzonej działalności gospodarczej z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 19.11.2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2015, poz. 612) oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, bezpieczeństwa przeciwpożarowego i obowiązujących warunków technicznych, bezpieczeństwa i higieny pracy, wymogów higieniczno-sanitarnych, Prawa pracy, Prawa budowlanego i Prawa podatkowego w celu wyeliminowania uciążliwości prowadzonej działalności gospodarczej. Niestety, w zdecydowanej liczbie przypadków wymienione wyżej instytucje nie przejawiają aktywności, której efektem byłoby stopniowe rozwiązywanie tego problemu.

Obwiązująca od stycznia 1998 roku Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób (ICD-10) podnosi „patologiczny hazard” do rangi osobnego zaburzenia psychicznego, nadając mu oddzielny numer statystyczny F 63.0 i definiując jako „zaburzenie polegające na często powtarzającym się uprawianiu hazardu, który przeważa w życiu człowieka ze szkodą dla wartości i zobowiązań społecznych, zawodowych, materialnych i rodzinnych”.

Wobec powyższego uważam, że należy rozważyć wprowadzenie rozwiązań wspierających działania jednostek samorządu terytorialnego zmierzających do ograniczenia i likwidacji punktów, w których odbywają się gry liczbowe.

Szanowny Panie Ministrze, zwracam się z prośbą o odpowiedź na pytania:

1. Czy istnieje możliwość weryfikacji ustawy o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 ( t.j. Dz.U. z 2015, poz 612 z późń. zm.) polegającej na wprowadzeniu uregulowań zaostrzających warunki rozpoczynania działalności w zakresie eksploatacji automatów i urządzeń do gier, o których mowa w art. 23 ustawy oraz ograniczenia ilości funkcjonujących już punktów?

2. Czy istnieje możliwość wprowadzenia zmian ustawowych, mających na celu zwiększenie nadzoru i kontroli zakresu działalności gospodarczej, polegającej na eksploatacji automatów i urządzeń do gier, o których mowa w art. 23 ustawy?

Z poważaniem

Marzena Machałek

Poseł na Sejm RP

About Post Author

admin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post Aurelius 2017
Następny post Linie kolejowe w dorzeczu Kaczawy – Wojcieszów