Dokąd zmierzamy?

Przeczytasz w:5 min., 44 s.

Największym problemem przed którym stoi nasze miasto jest gwałtownie zmniejszająca się liczba jego mieszkańców. W 1995 r. w Złotoryi mieszkało 17 532 ludzi. Dzisiaj mamy zameldowanych 15 015 mieszkańców, faktycznie jednak ich liczba oscyluje wokół 13 500.

Opierając się na tej ostatniej liczbie i biorąc pod uwagę zakładaną przez Urząd Statystyczny tendencję – liczba faktycznych mieszkańców naszego Miasta w 2030 roku może spaść do około 10 tys., a w 2050 osiągnąć 7 tys.
Aby powstrzymać ten trend Złotoryja musi przede wszystkim rozwinąć się gospodarczo. Musi powstać jeszcze więcej miejsc pracy i to takich, gdzie znajdą zatrudnienie absolwenci studiów wyższych – w tym studiów technicznych. Pokazaliśmy już, że potrafimy to robić.

Dlatego – potrzeba jeszcze więcej inwestycji na terenie naszego Miasta. Musimy uruchomić więcej terenów nadających się pod inwestycje.

 

 

 

Drugim czynnikiem, który wpływa na migrację ludzi jest oświata. Tam, gdzie są dobre, nowoczesne szkoły szkoły tam migrują młodzi ludzie.

Dlatego – będziemy kontynuować inwestycje w szkoły, w ich wyposażenie, ale przede wszystkim w zajęcia dydaktyczne. Musimy rozwinąć współpracę ze Starostwem Powiatowym aby uatrakcyjnić nasze szkoły średnie. Rozwiniemy dotychczasowy system stypendiów oraz system motywowania nauczycieli. Konieczne jest poszerzenie bazy przedszkoli miejskich, aby rodzice mogli spokojnie pracować, gdy ich dzieci będą bawić się i uczyć. To już się dzieje.

Trzecim czynnikiem, który może zatrzymać odpływ ludzi, a także sprawić, że będą osiedlać się w Złotoryi mieszkańcy innych miejscowości, jest rozwój budownictwa mieszkaniowego, który chcemy oprzeć na czterech filarach: budownictwie komunalnym, budownictwie w systemie TBS, budownictwie developerskim i budownictwie jednorodzinnym.
Dlatego – przygotowujemy projekt budynku komunalnego, nie tracimy przy tym z pola widzenia również budynku przy ul. Tuwima, który chcemy pozyskać od Skarbu Państwa i przebudować na budynek mieszkalny.
Rozpoczęła się budowa kamienicy TBS przy ul. Klasztornej, a w przyszłości chcemy wybudować w tym systemie budynek mieszkalny przy ul. Basztowej. Developer, który nabył ziemię w okolicy ul. Jerzmanickiej obecnie projektuje osiedle, miasto natomiast już zbroi działki w tamtym rejonie. Dzięki temu, że na rynku lada moment powinno pojawić się więcej działek budowlanych pod zabudowę jednorodzinną, można oczekiwać, że ich ceny spadną.
Utrzymamy sprzedaż z bonifikatą mieszkań komunalnych dla dotychczasowych najemców. Sukcesywnie będziemy remontować budynki komunalne.
Czwartym czynnikiem który sprawia, że ludzie chcą lub też nie – żyć na danym terenie, jest bezpieczeństwo.
Dlatego – rozbudowujemy monitoring miejski. Wprowadziliśmy obsługę, która czuwa przed monitorami i reaguje na zdarzenia. Poprawiamy łączność pomiędzy kamerami a centrum monitoringu. Od przyszłego roku planujemy systematyczną rozbudowę sieci kamer. Rozwiniemy również współpracę z Powiatową Komendą Policji w celu zapewnienia większej liczby patroli przede wszystkim w nocy.

Pozostałe obszary
Zdrowie
Poprawimy dostępność usług medycznych oraz ich jakość dla mieszkańców naszego Miasta nawiązując i rozwijając współpracę z mocnym partnerem na rynku usług zdrowotnych, aby zabezpieczyć nie tylko podstawową opiekę zdrowotną.
W Szkole Podstawowej nr 3 otworzymy gabinet stomatologiczny.

 

 

 

Ekologia
Czyste powietrze, zdrowa woda i oczyszczone ścieki. Będziemy kontynuować program dopłat do wymiany źródeł ogrzewania ze środków miasta oraz wspierać rządowy program „Czyste powietrze”.
Przystąpimy do sukcesywnej wymiany cementoazbestowej infrastruktury wodociągowej. Nadal będziemy rozdzielać kanalizację ogólnospławną oraz budować kanalizację deszczową.
W przyszłej kadencji planujemy poddać termomodernizacji obiekty użyteczności publicznej.
Budowa dróg rowerowych powinna sprawić, że więcej złotoryjan wybierze rower zamiast samochodu, żeby przemieszczać się po mieście. Dla tych, którzy nie będą chcieli się zmęczyć – jest i będzie bezpłatna komunikacja miejska.
Ważną sprawą, która wymaga regulacji jest zagospodarowanie licznych terenów zielonych na terenie miasta: zejście nad Zalew, park przy ul. Kościuszki, tereny koło ul. Cichej, Górka Mieszczańska.

Sport i rekreacja
Nadal będziemy rozwijać programy aktywności wśród naszych mieszkańców: Program 50+ kontynuowany jest i cieszy się rosnącym powodzeniem. Nadal będziemy wozić naszych mieszkańców na basen w Chojnowie. Na stadionie prowadzone są profesjonalne treningi lekkoatletyczne, w któych mogą brać udział również dorośli. Będziemy nadal tworzyć i prowadzić klasy sportowe, jak również kontynuować program „Umiem pływać”. Zwiększymy także liczbę siłowni plenerowych.
Wdrożymy program zagospodarowywania podwórek w oparciu o potrzeby mieszkańców. Poprzez uporządkowanie i zagospodarowanie brzegów Kaczawy stworzymy nowe miejsca dla rekreacji i wypoczynku: koło Zalewu, przy ul. Dworcowej i przy Kopalni Aurelia.
Stale będziemy zwiększać dotacje dla naszych klubów i stowarzyszeń sportowych.
Nie zapomnimy o placach zabaw oraz strefach wypoczynku na terenie miasta.

Drogi, chodniki i parkingi
Rozpoczniemy budowę nowych dróg poprawiających komunikację na terenie miasta. Połączymy ul. Wojska Polskiego przez ul. Lubelską z ul. Bolesława Krzywoustego dla ruchu samochodów do 3,5 tony. Przebudujemy ul. Łąkową i połączymy ją ze skrzyżowaniem na Jawor, również po to, żeby uruchomić nowe tereny inwestycyjne w północnej części Złotoryi oraz ułatwić mieszkańcom tego rejonu komunikację z miastem.
Współdziałamy i będziemy współdziałać z Urzędem Marszałkowskim w sprawie budowy obwodnicy Złotoryi. Jej pierwszy etap rozpocznie się na początku 2019 r. Od razu zaczniemy zabiegać o budowę drugiego etapu.
W tym jeszcze roku powinna się rozpocząć budowa ronda. Projekt obejmuje również doświetlenie wszystkich przejść dla pieszych w obrębie tego skrzyżowania.
W tym roku zostaną jeszcze doświetlone dwa przejścia dla pieszych na ul. Wojska Polskiego. W następnych latach planujemy sukcesywną modernizację przejść dla pieszych w pasie dróg wojewódzkich: ul. Legnicka, ul. Grunwaldzka, ul. 3 Maja.
Złożone zostały również dokumenty o dofinansowanie remontu ul. Podwale. Z kolei w 2019 roku zamierzamy przygotować projekt przebudowy ul Kościuszki i również ubiegać się o dofinansowanie tej inwestycji.
Na początku przyszłego roku ruszy budowa długo wyczekiwanej drogi rowerowej i zejścia z os. Nad Zalewem nad Zalew. Zbudowana zostanie również droga koło kopalni Aurelia.
W tej chwili zostały złożone dokumenty w sprawie budowy razem z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei chodnika przy ul. Grunwaldzkiej.
Poza tym w najbliższym czasie planowane są: remont chodnika wzdłuż ul. Legnickiej i przedłużenie go do mostu na Kaczawie, budowa ul. Bukowej, Tęczowej, Staromiejskiej, Bobrzańskiej, Monte Casino, Leszczyńskiej, Sprzymierzeńców,
Dużym problemem jest brak parkingów. W trakcie przebudowy niektórych dróg będziemy rozbudowywać również miejsca parkingowe. Nowe miejsca parkingowe powstaną przy ul. Zimowej, Staromiejskiej, Kościuszki. Po uregulowaniu spraw własnościowych planujemy budowę m.in. parkingu przy ul. Św. Jadwigi.
Podczas rewitalizacji podwórek również będziemy starać się zwiększać liczbę miejsc parkingowych.

Turystyka
Turystyka jest istotnym elementem życia społecznego w naszym mieście, lecz nie przynosi większego efektu ekonomicznego, nie generuje zbyt wielu miejsc pracy. Będziemy jednak sukcesywnie rozwijać tę gałąź lokalnej gospodarki. Służyć temu będzie budowa muzeum miejskiego, ekspozycja pozostałości po największej na Dolnym Śląsku szubienicy, czy współpraca i wspieranie producenta ozdób choinkowych, a także aktywna promocja naszego miasta m.in. poprzez organizację szeregu imprez sportowych, rekonstrukcyjnych i kulturalnych.

Komunikacja
Doprowadzimy do rewitalizacji linii kolejowej i uruchomienia ruchu pasażerskiego z Legnicy do Jeleniej Góry przez Złotoryję i Lwówek Śląski. Obecnie, dzięki podjętym działaniom przez Urząd Miejski, linia została wpisana do strategii transportowej Dolnego Śląska z realizacją inwestycji na 2021 r.
Jesteśmy otwarci na współpracę ze Starostwem Powiatowym i gminami powiatu złotoryjskiego w sprawie organizacji transportu lokalnego na obszarze powiatu, z myślą o dojazdach do złotoryjskich zakładów pracy, szkół i urzędów.

To tylko niektóre z głównych kierunków działań, które zamierzamy podjąć w latach 2019-2023. Mogą one ulec zmianie np. w skutek działań rządu, czy uruchomienia określonych programów. Na pewno jednak głównym czynnikiem decydującym o zakresie inwestycji będą mieszkańcy naszego Miasta.

About Post Author

admin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post Zmiany się dokonały
Następny post Wyborcza nieprawda