Wyborcza nieprawda

Przeczytasz w:3 min., 52 s.

Pewnie znowu zostanę posądzony o hejt, ale z przykrością muszę stwierdzić, że kandydatka na Burmistrza Miasta Złotoryja – Barbara Zwierzyńska napisała nieprawdę w swoim materiale wyborczym.

W tabeli „Co z tą kasą?” pojawiło nieprawdziwa informacja, że do hali modułowej miasto dołoży 4 000 000 zł. Projekt jest wart około 6,5 mln złotych netto. Otrzymaliśmy dofinansowanie 4,8 mln złotych. Podatek VAT w całości będzie odliczony, więc operować należy jedynie wartością netto, czyli miasto dołoży około 1,7 mln zł. Ktoś, kto twierdzi, że jest fachowcem w dziedzinie pozyskiwania funduszy zewnętrznych, zapewne wie, iż w projektach, które z założenia mają generować przychód, VAT podlega odliczeniu. Po co więc pisze nieprawdę?

Niestety takich nieprawd, nieścisłości, przeinaczeń, nadinterpretacji, pomówień w materiale wyborczym kandydatki na Burmistrza Miasta Złotoryja jest więcej. Nie wiem, czy wynika to z niewiedzy, czy celowego działania. Jaki jednak by tego powód nie był, kładzie się cieniem na rzetelność i wiarygodność opracowanego materiału.

Nie można się zgodzić z następującym stwierdzeniami:

 1. „Porażka w pozyskiwaniu środków zewnętrznych…”

Czy porażką można nazwać pozyskanie ponad 35 mln złotych? Na tę kwotę składają się:

 • Utworzenie Strefy Aktywności Gospodarczej – budowa hali modułowej dla małej i średniej przedsiębiorczości. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg.
  – 4 817 tys. zł
 • Budowa dróg rowerowych oraz parkingu intermodalnego na ul. Krótkiej. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg – 2 290 tys. zł
 • Zmiana źródła ogrzewania. 99 mieszkań zmieniło źródło ogrzewania. Projekt zrealizowany. – 267 tys. zł
 • Zagospodarowanie Górki Mieszczańskiej – ekspozycja fundamentów szubienicy. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg.
  – 121 tys. zł
 • Termomodernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej. Remont zbliża się do końca. – 283 tys. zł
 • Modernizacja stadionu miejskiego.
  – 1 300 tys. zł
 • Cyfryzacja Kina Aurum – 125 tys. zł
 • Modernizacja oczyszczalni ścieków. Inwestycja jest na ukończeniu.
  – 23 905 tys. mln zł
 • Poprawa kompetencji kluczowych w Szkole Podstawowej nr 1. Projekt jest realizowany. – 463 tys. zł
 • Wyrównywanie szans edukacyjnych w szkołach miejskich. Projekt jest realizowany. – 969 tys. zł
 • Stworzenie dodatkowych 8 miejsc w Żłobku Miejskim i ich utrzymanie – 404 tys. zł
 • Doposażenie szkół miejskich – 167 tys. zł.

Środki zostały pozyskane z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, z Ministerstwa Sportu, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Regionalnego Programu Operacyjnego, a w tej chwili pracujemy na projektem, którego dofinansowanie ma pochodzić z Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Niektórzy traktują pozyskiwanie środków zewnętrznych jak swoiste zawody, kto więcej – bez względu, na co. Bardzo precyzyjnie wybieraliśmy obszary, w których staraliśmy się o środki zewnętrzne. Natomiast obiecywanie, że w 2019 r. pozyska się nie wiadomo jak wielkie środki z Regionalnego Programu Operacyjnego jest o tyle przesadzone, że 2019 r. nie ma naborów z RPO.

Harmonogram naborów z RPO

Kandydatka zupełnie nie orientuje się, na czym polega program wsparcia dla średnich miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Pakiet dla miast średnich w strategii odpowiedzialnego rozwoju przewiduje wsparcie przede wszystkim dla przedsiębiorstw, a nie dla jednostek samorządu terytorialnego. Proszę pokazać, z których programów operacyjnych mogłoby skorzystać nasze Miasto!

Obecnie mamy złożone dwa wnioski, jednak poza pomocą merytoryczną, jak na razie nie ma mowy o pieniądzach w formie dotacji.

2. „Prawie wcale nie korzystamy z funduszy na tak zwane działania miękkie…”

Na działania miękkie pozyskaliśmy ok. 700 tys. zł. Czy to jest „prawie wcale”?

3. „Niewykorzystane źródła i niewykorzystany potencjał organizacji pozarządowych…”

Przystąpienie w 2015 roku do Lokalnej Grupy Działania Pogórze Kaczawskie otworzyło nowe możliwości dla lokalnych stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

Skorzystało z tego np. Złotoryjskie Towarzystwo Tenisowe.

Rokrocznie środki zewnętrzne pozyskuje Górnik Złotoryja, czy Fundacja Trood, Ren-But, Stowarzyszenie Edukacja Przyszłości… Obawiam się, że pod względem pozyskiwania funduszy zewnętrznych wymienione organizacje mają lepszą skuteczność, niż kandydatka, która nigdzie, czarno na białym nie pokazała zestawienia pozyskanych środków, pomijam już kwestię, że nigdzie nie można znaleźć sprawozdań finansowych jej stowarzyszenia. Oczekiwałbym konkretów, a nie tylko samych przymiotników.

Natomiast nie ma żadnego instrumentu zmuszającego inne podmioty do pisania wniosków.

4. „Sposób wydawania pieniędzy (…) gdyby projekt na górkę mieszczańską realizowała organizacja pozarządowa byłoby 68 tys. taniej”

Nic nie stało na przeszkodzie, żeby wystąpiła organizacja pozarządowa, w tym stowarzyszenie kandydatki – to raz. Dwa – obawiam się, że nie byłoby to 68 tys. złotych taniej, ponieważ wartość projektu musiałaby być wyższa ze względu na konieczność opłacenia koordynatora projektu, z czego skrzętnie korzystają różne stowarzyszenia, a niektórzy wręcz z tego żyją. W Urzędzie Miejskim zadanie to realizuje pracownik w ramach swoich obowiązków.

Trzy – Urząd Miejski daje wsparcie stowarzyszeniom przy pisaniu wniosków. Poza tym na nasze zaproszenie tylko w tym roku przyjeżdżali z Jeleniej Góry pracownicy z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich i pomagali stowarzyszeniom, przedsiębiorcom i mieszkańcom. Jeżeli się czegoś nie widzi, nie oznacza to, że tego nie ma.

Co do roweru miejskiego… Na początku listopada rower rusza w Pielgrzymce i nikogo to nie dziwi. Parę tygodni po nas zaprezentował rower miejski – taki jak nasz – Burmistrz Jawora – też to nikogo jakoś nie bulwersuje.

About Post Author

admin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

One thought on “Wyborcza nieprawda

 1. Z przyjemnością oddam na pana głos a niektórym wszystko przeszkadza, teraz nowy temat świąteczne iluminacje cóż . Życzę panu powodzenia i dziękuję za to co do tej pory mam nadzieję że będzie kontynuacja czego panu bardzo życzę . Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post Dokąd zmierzamy?
Następny post Wspomnienie