Niepodległa

Przeczytasz w:1 min., 36 s.

 

Jest naród, który, jak mało kto – walczy o swoją wolność. Lecz, gdy już ją posiądzie, zdaje się być najnieszczęśliwszą nacją na świecie.

Lecz czymże jest ten naród? Dziedzic Mickiewicza, Sienkiewicza, Matejki, Chopina, Tuwima, Kopernika? Naród, w którego żyłach pulsuje krew piastowska, litewska, tatarska, czeska, francuska, żydowska. niemiecka, ruska, węgierska, ormiańska… Naród, który jak koczownicze plemię przemieszczał się najpierw na wschód, by wrócić po  latach niepokojów na zachodnią rubież.

Marszałek Józef Piłsudski – Żmudzin z krwi i kości – nie szczędził słów krytycznych pod adresem narodu, któremu przyszło mu przewodzić w drodze do niepodległości, a przede wszystkim, gdy przyszło walczyć, żeby tej wolności nie zaprzepaścić. Bo “Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”. Słowa te wypowiedział Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Ojczyzny w 1983 r. Każdy tę Polskę kocha na swój sposób, lecz nie odbierajmy innym prawa do tej miłości. Zakopmy więc zawiść i nienawiść, gdyż „polskość to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie” (Jan Paweł II). 

Jest taka sienkiewiczowska scena, gdy książę Bogusław Radziwiłł objawił Kmicicowi swoje intencje: “Rzeczpospolita to postaw czerwonego sukna, za które ciągną Szwedzi, Chmielnicki, Hiperborejczykowie, Tatarzy, elektor i kto żyw naokoło. A my z księciem wojewodą wileńskim powiedzieliśmy sobie, że z tego sukna musi się i nam tyle zostać w ręku, aby na płaszcz wystarczyło; dlatego nie tylko nie przeszkadzamy ciągnąć, ale i sami ciągniemy.”

Zakopmy więc nienawiść, nie dajmy się jednak uwieść tym, którzy już trzymają kawał sukna, żeby oderwać sobie kawałek dla siebie. Bo Rzeczpospolita to wspólna Rzecz.To trudna, ale wspólna Rzecz. I w setną rocznicę odzyskania niepodległości warto pamiętać, że tej prawdziwej niepodległości było tak niewiele, a każdy z tych karnawałów wolności był okupiony krwią, cierpieniem, łzami i upokorzeniem. A ten obecny karnawał niech trwa i trwa, i nigdy się nie kończy.

About Post Author

admin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

One thought on “Niepodległa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post Dziękuję
Następny post Bo wolność jest w nas