Zbiornik w Rzymówce

Przeczytasz w:1 min., 35 s.

W latach 70. ziemia złotoryjska żyła planowaną budową zbiornika w Rzymówce. Zbiornik miał zaopatrywać w wodę dynamicznie rozwijające się zagłębie miedziowe. Okoliczni mieszkańcy snuli oczyma wyobraźni widzieli już tłumy turystów, którzy będą wypoczywać nad wielką wodą. Mieszkańcy zaś Rzymówki zastanawiali się, kiedy każą im się wyprowadzać z ich domów. Minęło prawie 50 lat…

…i projekt budowy suchego zbiornika w Rzymówce ma już pieczątki na pozwoleniu na budowę. Kiedy zacznie się budowa, jeszcze nie wiadomo. Tymczasem można zapoznać się za “Koncepcją projektowanego suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Rzymówce” umieszczoną na stronie Urzędu Gminy Złotoryja

Koncepcja mówi o zbiorniku suchym, czyli takim, którego zadaniem będzie przyjęcie wód powodziowych. Jego powierzchnia ma wynieść około 2,5 km2 – czyli mniej więcej tyle samo, co zbiornika w Słupie. Będzie się zaczynać tuż za zabudowaniami w Rokitnica aż do Łaźniczek (Prusickiego Potoku), na północy zaś do Kozowa i opierając się miejscami o drogę powiatową sięgnie rogatek Wysocka, by skończyć się zaporą pod Rzymówką.

Z planu wynika, że ofiarą zbiornika padnie jedno gospodarstwo znajdujące się pomiędzy Wysockiem, a Rzymówką, należące administracyjnie do wsi Kozów.

W środku na terenie planowanego żwirowiska ma powstać zbiornik powyrobiskowy – zalany wodą – o powierzchni ok. 30 ha z wyspą pośrodku.

Całkiem możliwe, że z czasem zbiornik suchy zostanie przekształcony w zbiornik mokry. Na pewno wpłynęłoby to na wzbogacenie środowiska przyrodniczego, a także stałoby się swoistą atrakcją turystyczną.

Sprawa wyszła na jaw podczas projektowania przebiegu jednej z odnóg Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej, gdy okazało się, że nie da się poprowadzić drogi wzdłuż szlaku św. Jakuba, bowiem przebiega on środkiem planowanego zbiornika.

Na szczęście wokół zbiornika, jak również na koronach zapór zaplanowano sieć dróg wewnętrznych, które prawdopodobnie da się wykorzystać jak drogi również dla rowerzystów.

Teren zbiornika jest zaznaczony z grubsza półprzeźroczystym niebieskim tłem. Grube niebieskie linie wyznaczają zapory. Linie fioletowe to planowana droga rowerowa w ramach Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej. Zielona – to sugerowany przebieg Rowerowej Obwodnicy Powiatu. Pomarańczowa – to alternatywne przebiegi dróg rowerowych.,

.

About Post Author

admin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post Mały inkubator
Następny post Za i przeciw