Podpisanie umowy w sprawie punktu konsultacyjnego dla diabetyków.

Walczymy z cukrzycą

Przeczytasz w:1 min., 52 s.

Szacuje się, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje około 3,5 mln osób, z czego około 30% (1 mln) o tym nie wie. Szacunkowo liczba chorych dotkniętych tym schorzeniem rośnie o 2,5% rocznie.

Złotoryja na diabetologicznej mapie Polski odgrywa szczególną rolę. Dziesięcioletnia, intensywna praca Moniki Kaczmarek i jej zespołu przynosi konkretne rezultaty. Dzięki niej wielu mieszkańców ziemi złotoryjskiej zmagając się z cukrzycą może normalnie funkcjonować, ale przede wszystkim ma szansę na dłuższe i bardziej komfortowe życie. Tę tytaniczną pracę Moniki już dawno dostrzeżono w Warszawie, dlatego pod koniec roku wybrano ją Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Jeszcze w zeszłym roku wspólnie postanowiliśmy, że nasze Miasto zrobi kolejny krok w walce z cukrzycą i powołamy punkt konsultacyjny.

W piątek sfinalizowaliśmy projekt, podpisując umowę dotyczącą otwarcia punktu edukacyjnego dla diabetyków. Dokument z Gminą Miejską Złotoryja podpisała nowa Prezes Koła w Złotoryi – pani Elżbieta Mac oraz pani Mariola Wozowczyk, specjalistka pielęgniarstwa diabetologicznego, która poprowadzi konsultacje.

Celem punktu jest dostarczanie praktycznej wiedzy na temat cukrzycy, jej mechanizmów i profilaktyki. Cukrzyca to choroba cywilizacyjna XXI wieku, znacząco wpływająca na życie chorych. Jest schorzeniem bardzo podstępnym, które przez długi czas rozwija się w dużej mierze bezobjawowo. Gdy chory zdaje sobie wreszcie sprawę, że ma cukrzycę, jego leczenie jest trudne i kosztowne. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie cukrzycy w jej początkowym stadium.

Edukacja diabetologiczna na etapie diagnozy jest niezwykle istotna, pomaga pacjentom zrozumieć chorobę, jej zagrożenia i wprowadzić odpowiednie nawyki. Wysokie poziomy glikemii mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zawał serca, udar czy uszkodzenia narządów.

Ważne jest także, aby pacjenci czuli się bezpieczniej, ponieważ mają dostęp do profesjonalnej edukacji diabetologicznej, co może wpłynąć na dłuższe życie z cukrzycą.

Punkt edukacyjny będzie prowadził spotkania edukacyjne, a motto to “Zastrzyk wiedzy i… nadziei”. Dlatego tak ważny jest dostęp do wykwalifikowanych edukatorów od spraw diabetologii jest kluczowy.

W Polsce istnieje potrzeba zwiększenia świadomości na temat cukrzycy i jej profilaktyki. Punkty edukacyjne, takie jak ten w Złotoryi, mogą odegrać kluczową rolę w walce z tą podstępną chorobą, poprzez dostarczanie wiedzy i wsparcia dla chorych.

Konsultacje w siedzibie złotoryjskiego Koła Diabetyków przy pl. Lotników Polskich 3a/1 ruszają 27 lutego o godzinie 15.00. Obowiązują zapisy w biurze Koła we wtorki, środy i czwartki, w godz. 10-12 (tel. 693 826 583).

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obraz na motywach twórczości Edwarda Muncha Poprzedni post Zwolnienie z podatku to ograniczenie subwencji
Tort na 10-lecie Programu Aktywni 50+ Następny post Dekada dla zdrowia