Honorowa obywatelka miasta

Przeczytasz w:2 min., 1 s.

W grudniu 2023 r. Rada Miejska w Złotoryi przyjęła uchwałę w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Złotoryja pani doktor Marii Wolańczyk.

W związku z wyjazdem pani doktor ze Złotoryi postanowiliśmy razem z moim Zastępcą – Pawłem Kuligiem odwiedzić i oficjalnie pożegnać naszą Honorową Obywatelkę.

Przemiłe spotkanie było okazją do wspomnień. Tak, jak wielu innych złotoryjan, jak moja żona, jak moi synowie, byłem swego czasu pacjentem pani doktor.

Z całą pewnością można powiedzieć, że pani Maria Wolańczyk jest ikoną złotoryjskich lekarzy. Pod wieloma względami wzorem do naśladowania. W czasach pandemii, gdy wielu lekarzy separowało się od chorych, udzielając co najwyżej porad zdalnych, pani Maria przyjmowała pacjentów w naszej Przychodni. Ostatecznie praktykę lekarską zakończyła oficjalnie w 2021 r.

Niesamowity umysł, wielka erudycja, biegła znajomość języków obcych, a przede wszystkim ogromna wiedza i intuicja lekarska sprawiają, że jest to nietuzinkowa postać, której liczne rzesze złotoryjan zawdzięczają zdrowie, a także życie.

W imieniu mieszkańców naszego Miasta dziękuję Pani Doktor z całego serca.

Uzasadnienie do uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Złotoryja

Pani Maria Wolańczyk urodziła się w Świętochłowicach w 1931 roku. Ukończyła Śląską Akademię Medyczną w Zabrzu na Wydziale lekarskim w latach 1956-1962. Pracę w zawodzie lekarza rozpoczęła w 1962 roku w Katowicach. W 1963 roku podjęła pracę w zawodzie na terenie Chorzowa. Do Złotoryi Pani Maria trafiła w 1964 roku i została zatrudniona w Przychodni Zdrowia w Złotoryi, Szpitalu Powiatowym w Złotoryi oraz w Żłobku przy Złotoryjskich Zakładach Wyrobów Filcowych.

Przez bez mała 60 lat profesjonalne, troskliwe podejście do małych pacjentów, życzliwa postawa, szczera empatia, okazywane ciepło, zrozumienie, miły uśmiech i indywidualne podejście do każdego z zatroskanych rodziców — w trudnych dla nich chwilach — sprawiły, że dla lokalnej społeczności jest wzorem lekarza pełnego empatii, ale przede wszystkim o niezrównanych kwalifikacjach zawodowych.

Kilka pokoleń złotoryjskich matek może poświadczyć, że oddawały dzieci w dobre, pewne ręce, w których ich pociechy były bezpieczne. Mimo, iż jest na zasłużonej emeryturze, nadal się dokształca — korzystając z pochodzących z całego świata opracowań naukowych z zakresu medycyny. Dopiero w połowie 2020 roku, oficjalnie zamknęła swoją praktykę lekarską, niemniej w trudnych dla nas wszystkich chwilach pandemii COVID-19, postanowiła włączyć się w wir pracy zawodowej. W tak złożonych warunkach pomimo przeciwności z jakimi przyszło się zmierzyć wybór padł na pomoc ludziom chorym, potrzebującym fachowej pomocy. Nieprzeciętna osobowość, wciąż duże pokłady energii w kreowaniu życzliwej atmosfery i wspaniałej organizacji w zakresie leczenia pacjentów w Złotoryi, daje podstawę do tak zaszczytnego uhonorowania Pani Marii Wolańczyk.

About Post Author

admin

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Triumwirat: Gnejusz Pompejusz, Gajusz Juliusz Cezar i Marek Krassus Poprzedni post Prawo według Cezara
Rozdawnictwo na pokaz Następny post Prawdziwa cnota…