136 806 221

Przeczytasz w:4 min., 55 s.

Nie. To nie jest numer telefonu do pana obsługującego koparkę, który zakopuje fortunę w ziemi, ani inny, pod którym można coś załatwić. To kwota, jaką nasze Miasto od 2015 roku wydało na inwestycje. W zdecydowanej większości przy znaczącym, a wręcz przeważającym udziale środków zewnętrznych. Większość z tych inwestycji jest widocznych. Niektóre jednak nie rzucają się w oczy, a wręcz są zakopane głęboko pod ziemią.

Poniżej przedstawiam ranking najważniejszych pozycji.

Numer 1 – oczyszczalnia

Absolutnym numerem 1 jest modernizacja oczyszczalni miejskiej oraz ośmiu przepompowni – projekt wart 38 393 002 zł i 44 groszy (kwota netto) zrealizowany przez naszą spółkę komunalną. Dzięki tej inwestycji zadbaliśmy o środowisko naturalne i uniknęliśmy płacenia wysokich kar za źle oczyszczone ścieki. Poprawiliśmy efektywność energetyczną, warunki pracy i niezawodność całego systemu kanalizacji ściekowej.

Oczyszczalnia jest tak nowoczesna, że nie wydziela żadnych nieprzyjemnych zapachów i nawet centrum handlowe nie miało obiekcji, żeby wybudować się w jej sąsiedztwie.

Modernizacja oczyszczalni to również doskonały przykład, jak tak istotne i duże projekty rozłożone są w czasie i wykraczają często poza jedną, a nawet dwie kadencje. Ile przeszkód trzeba pokonać, żeby je zrealizować. Podwaliny pod projekt zostały położone na długo zanim zostałem burmistrzem. To wysiłek wielu ludzi, żeby w ogóle można było uzyskać wszystkie wymagane pozwolenia i na koniec pozwolenie budowlane, nie mówiąc już o samej budowie. Łatwo można sobie wyobrazić, że ktoś w tym łańcuchu zależności i zdarzeń mógłby coś zepsuć, np. kwestionując zakres, czy kwotę przeznaczoną na tę inwestycję.

Numer 2 – drogi i chodniki

Numerem nr 2 na naszej liście jest pozycja pod nazwą infrastruktura drogowa, na którą wydaliśmy prawie 24,5 mln złotych. To w sumie ok. 8,5 km wybudowanych i wyremontowanych dróg, przeszło 10 km utworzonych dróg i chodników pieszo-rowerowych, jak również niepoliczona długość zwykłych chodników dla pieszych.

Z większych inwestycji to budowa ronda na pl. Reymonta, kapitalny remont ul. Tadeusza Kościuszki, kapitalny remont ul. Łąkowej, budowa ul. Władysława Andersa, czy ul. Jerzmanickiej.

Zwłaszcza budowa ronda na pl. Władysława Reymonta usprawniła i poprawił bezpieczeństwo w obrębie tego skrzyżowania. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, to miejsce w poprzedniej formule.

Inwestycją, która odmieniła całkowicie nasze miasto to budowa dróg rowerowych. Z początkowych niespełna 2 mln zł udało nam się rozszerzyć ten projekt, uzyskując dodatkowe dofinansowanie do 6,7 mln zł. I nawet nie o kwotę chodzi, lecz o to, ile ważnych kwestii zostało rozwiązanych przy okazji: zejście nad Zalew, budowa chodnika i oświetlenia na strefę przemysłową i udostępnienie rekreacyjnych terenów w kierunku Wilkowa i Stawu Osadowego dla złotoryjan.

Nie wszystkie inwestycje drogowe w Złotoryi były realizowane z pieniędzy miasta. Remont ul. Wojska Polskiego oraz Henryka Sienkiewicza wykonała Dolnośląska Służba Dróg i Kolei, gdy ulice te miały jeszcze status dróg wojewódzkich. Również budowane obecnie rondo przy pl. Sprzymierzeńców jest finansowane w całości ze środków zewnętrznych na podstawie umowy zawartej przez miasto z właścicielem galerii handlowej.

Numer 3 – sport i rekreacja

Blisko 7,8 mln zł zainwestowaliśmy w infrastrukturę sportową i rekreacyjną na terenie miasta. To przede wszystkim modernizacja stadionu miejskiego za ok. 5 mln zł. Z obiektu, za który wstydziliśmy się, gdy przyjeżdżały do nas drużyny na gościnne występy, zrobiliśmy jeden z ładniejszych w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.

Ponadto utworzyliśmy nową salę do ćwiczeń w Hali Tęcza, wybudowaliśmy płucznie złota i wyremontowaliśmy śluzę w koronie zalewu, wybudowaliśmy siłownie plenerowe i place zabaw, a także zrewitalizowaliśmy wysychające Zielone Oczko.

Należy również pamiętać, ze to co kiedyś zostało wybudowane, po kilku latach wymaga remontu, dotyczyło to między innymi naszych boisk wielofunkcyjnych i orlika.

Numer 4 – hala modułowa

To jedna z nielicznych inwestycji samorządowych, która generuje konkretne dochody dla miasta. Co istotniejsze jednak, dzięki niej w Złotoryi zainstalowała się nowa firma, a ludzie znaleźli zatrudnienie. Koszt budowy hali to ok. 6,5 mln netto, z czego 85% stanowiły środki unijne.

Ponad 2 tys. m2 powierzchni pod wynajem. Zarówno hala magazynowo-produkcyjna, jak i biura. W 2018 r. ówczesna kandydatka na burmistrza – pani Barbara Zwierzyńska-Doskocz twierdziła, że ta inwestycja jest niepotrzebna.

Numer 5 – mieszkania oraz remont budynków komunalnych

Blisko 6 mln złotych zainwestowaliśmy w budowę mieszkań w systemie TBS oraz remont budynków komunalnych. Przy ul. Klasztornej powstał nowoczesny budynek TBS z 27 mieszkaniami. Wkłąd miasta to działka oraz dokapitalizowanie spółki, której miasto jest udziałowcem.

Miasto systematyczne remontuje budynki komunalne. W tym czasie wyremontowaliśmy kamienice przy ul. Łąkowej, Garbarskiej i przy placu Jana Matejki. Zwłaszcza te dwie odnowione kamienice sprawiły, że wjeżdżających na starówkę od ul. Krótkiej nie witają już obdrapane domy.

Numer 6 – termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 3

Przez wiele lat Szkoła Podstawowa nr 3 była prawdziwym wampirem energetycznym, pochłaniającym nadmierne ilości ciepła oraz energii elektrycznej. Nieszczelne okna, niewydajne centralne ogrzewanie i tradycyjne oświetlenie. Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego nastąpił kompleksowy remont. Przede wszystkim budynku po byłym gimnazjum.

Łączny koszt inwestycji to ponad 5,6 mln zł.

Numer 7 – kanalizacja i wodociągi

Ponad 3 mln zł zakopaliśmy w ziemię, aby rozłączyć kanalizację ogólnospławną oraz żeby poprawić wydajność miejskiej sieci kanalizacji deszczowej. Między innymi rozwiązaliśmy problem odbioru wód opadowych w rejonie Hali Tęcza, przebudowaliśmy kanalizację deszczową w rejonie Wojska Polskiego przy okazji kompleksowego remontu tej ulicy, a także podłączyliśmy do sieci rozbudowujące się osiedla.

Podczas inwestycji drogowych dbamy, aby równolegle z nimi wymieniać stare sieci wodociągowe i kanalizacyjne. Dużą część kosztów z tego tytułu ponosi nasza spółka komunalna.

Pozostałe miliony

To tylko 7 najokazalszych pozycji inwestycyjnych. Można by rzec – sztandarowych. Wiele z nich składało się z pomniejszych projektów. Pełna lista obejmuje sto kilkadziesiąt różnorakich pozycji, z których każdą trzeba było rozliczyć.

Wśród nich na uwagę zasługują:
Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (w trakcie realizacji, częściowo rozliczona),
Informatyzacja Urzędu Miejskiego,
Wymiana źródeł ogrzewania na terenie miasta,
Rozbudowa monitoringu miejskiego,
Cyfryzacja i rozbudowa kina,
Modernizacja Przychodni Rejonowej i jej dosprzętowienie w nowoczesne urządzenia,
Wymiana i rozbudowa parku maszynowego oraz samochodowego Rejonowego Przedsiębiorstwa Komunalnego,
Zagospodarowanie podwórek (w trakcie realizacji, częściowo rozliczone),
Termomodernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Przez te ponad 9 lat dbaliśmy o to, żeby nasze Miasto rozwijało się równomiernie zarówno pod względem lokalizacji inwestycji, jak też zaspokajania różnorodnych potrzeb mieszkańców.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiatrak w Radziechowie Poprzedni post Pozostałość wiatraka w Radziechowie
Następny post Kłamczuszki