Triumwirat: Gnejusz Pompejusz, Gajusz Juliusz Cezar i Marek Krassus

Prawo według Cezara

Przeczytasz w:2 min., 29 s.

Mówi się, że historia kołem się toczy. Wszystko już było i w relacjach społecznych wystarczy jedynie przestudiować, jak zachowali się nasi praszczurowie, aby znaleźć rozwiązanie aktualnych problemów, a przynajmniej przewidzieć konsekwencje

Przeszło dwa tysiące lat temu Gajusz Juliusz Cezar miał powiedzieć:

“Jeśli musisz złamać prawo, zrób to, aby przejąć władzę: we wszystkich innych przypadkach przestrzegaj go.”

Juliusz, jak wielu przed nim, ale i po nim polityków: i tych wielkich mężów stanu, i tych lokalnych kacyków – był zwykłym hipokrytą. Rzymska demokracja wyniosła go na szczyty, a on tę demokrację stłamsił i uczynił siebie dyktatorem. Wystarczyło znaleźć pretekst, którym była chęć zreformowania republiki rzymskiej i zapewnienie jej stabilności i pokoju.

Mogę sobie wyobrazić Juliusza po powrocie z Galii, który stanął na Forum Romanum i zawołał: Rzym w ruinie!

A lata wcześniej niejaki Sulla miał zakrzyknąć: „Strzeżcie się: w tym Cezarze drzemie wielu Mariuszów”. O jakiego Mariusza chodziło? O Gajusza Mariusza, który był ludowym bohaterem o zapędach dyktatorskich, co w ówczesnym Rzymie było passe..

Czy, gdyby od początku swej kariery politycznej Juliusz mówił, że demokrację trzeba zlikwidować, a prawa podeptać, lud Rzymu uczyniłby go kwestorem, edylem, pretorem, konsulem, by wreszcie ustanowić dyktatorem?

Triumwirat

W latach sześćdziesiątych przed naszą erą Rzym był świadkiem narastającej niezgody między Markiem Licynniuszem Krassusem a Gnejuszem Pompejuszem, dwoma potężnymi politykami, którzy objęli konsulaty i zdominowali scenę polityczną w Republice. Wrogość między nimi pogłębiła się, gdy zaczęli rywalizować o te same stanowiska urzędnicze.

W tym czasie Gajusz Juliusz Cezar, starając się dorównać potęgą Krassusowi i Pompejuszowi, zawarł sojusz z nimi – zwany triumwiratem.

Dominującą postacią w tej trójce był Pompejusz, który posiadał silne poparcie polityczne. Silną pozycję posiadał również Krassus, dysponujący ogromnym majątkiem. Cezar zaś, choć cieszył się popularnością wśród ludu i armii, był traktowany jako wykonawca ich decyzji.

Triumwirat, choć dawał kontrolę nad Rzymem, nie przetrwał długo. Padł ofiarą ambicji i braku zaufania. W konsekwencji wybuchła wojna domowa, która miała ogromne konsekwencje dla historii Rzymu. Ostatecznie zwycięzcą okazał się Juliusz Cezar.

Zdradzał i został zdradzony

Zdrada w tym czasie była chlebem powszednim polityki rzymskiej. Sam Juliusz Cezar powiedział:

“Zdradę kocham, zdrajców nienawidzę.”

Juliusz Cezar został zamordowany przez grupę spiskowców, którzy obawiali się, że jego dyktatura zagraża republikańskiemu ustrojowi Rzymu. Na czele spiskowców stali Marek Brutus (według niektórych źródeł – syna Juliusza Cezara) i Gajusz Kasjusz, którzy uważali się za obrońców wolności. Zadali Cezarowi 23 ciosy sztyletami w gmachu senatu 15 marca 44 roku p.n.e w imię obrony Republiki przed tyranem.

Idy Marcowe - zabójstwo Juliusza Cezara

Gajusz Juliusz Cezar (Gaius Iulius Caesar, ok. 100 – 44 p.n.e.) był politykiem, wodzem i pisarzem. Spokrewniony z Cynną i Mariuszem, po ich śmierci piastował szereg stanowisk: od kwestora, przez edyla, pretora, konsula, aż po dyktatora. Zdobył sławę jako ten, który ujarzmił Galię. Na czele wiernych sobie żołnierzy zdobył władzę w Rzymie pokonując demokratyczną opozycję skupioną wokół Senatu i Pompejusza. Żywot swój zakończył tragicznie w dniu id marcowych, z rąk senatorów, na czele których stali Marek Brutus i Gajusz Kasjusz. Przed śmiercią uczynił Gajusza Oktawiusza swoim spadkobiercą. Oktawiusz był pierwszym Cesarzem Rzymu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
100 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Don Kichot atakuje nieuczciwe bogactwo Poprzedni post Bez uczciwości…
Następny post Honorowa obywatelka miasta