Rachunek z programu AD 2014

Przeczytasz w:6 min., 13 s.

Pewien pan wyciągnął niedawno moją ulotkę wyborczą (że też ją trzymał przez cztery lata w szufladzie) i z satysfakcją zakreślając jeden z punktów mojego programu wyborczego obwieścił Światu, że się wyłożyłem.

No cóż, fakt jest faktem, że paru rzeczy z tej listy nie udało mi się zrealizować, ale większość jednak tak.

Też wziąłem sobie tę ulotkę i plusikami zaznaczyłem to, co zostało zrobione, lub jest w trakcie realizacji, zaś minusami – porażki. Wponiższym zaś zestawieniu dla ułatwienia – na zielono zaznaczyłem to, co zostało zrobione, lub jest w trakcie realizacji. Na czerwono – to, czego nie udało się zrobić.

I tak po kolei.

(…)najważniejszą sprawą, jaką zajmę się, będzie rozwój gospodarczy
naszego miasta. Bo to gwarantuje pracę dla ludzi, rozwój lokalnej przedsiębiorczości i co za tym idzie rozwój miasta.

Chyba jednak się udało. Pięć firm – szósta w drodze (dzisiaj NWZA LSSE usunęło ostatnią przeszkodę) plus hala modułowa, którą niebawem zaczniemy budować. Przybyło znacząco miejsc pracy, ludzie zarabiają pieniądze w Złotoryi i tu je wydają.

Musimy pozyskać inwestorów zewnętrznych i wspierać inwestorów lokalnych poprzez:

– promocję miasta w Kraju i za granicą,

Nagrody i certyfikaty, które zdobyliśmy: “Grunt na medal”, “Gmina przyjazna inwestorom” i parę jeszcze innych. Do tego miejsce naszego miasta w rankingu Forbesa, jako miasto atrakcyjne dla biznesu.

– opracowanie precyzyjnego systemu ulg w podatkach od nieruchomości,

Są ulgi i to zarówno promujące liczbę zatrudnionych, jak i technologię.

– przygotowanie terenów pod inwestycje poza strefą ekonomiczną, w której nie wszystkie podmioty chcą inwestować,

Zakupiliśmy 2 ha przy wjeździe do strefy. Tam, gdzie będzie budował się Euromil i nasza hala modułowa. Odzyskaliśmy dla miasta 3 ha od firmy, która nie zrealizowała celu gospodarczego. Przygotowaliśmy program funkcjonalno-użytkowy budowy drogi, która powinna uruchomić nowe teren inwestycyjne po północnej stronie miasta.

– wydzielenie ze struktur Urzędu Miejskiego (na bazie posiadanych zasobów) komórki odpowiedzialnej za poszukiwanie inwestorów, promocję gospodarczą miasta i współpracę z lokalnym biznesem,

Tu akurat nie została wydzielona odrębna komórka, tylko rozbudowana. Efekty jej działania są widoczne: nowi inwestorzy, spotkania biznesowe “Kontakt”, Nagroda Gospodarcza Burmistrza Miasta “Aurelius”.

– sprawienie, żeby Urząd Miejski był maksymalnie przyjazny ludziom przedsiębiorczym, chcącym pracować i inwestować w naszym mieście.

Pracownicy Urzędu pomogli rozwiązać kilka nierozwiązywalnych przez lata problemów – choćby już sławne wejście do piwnic w Rynku. Wszystkie decyzje, które dotyczą przedsiębiorców, a są wydawane w Urzędzie Miejskim wchodzą na specjalną ścieżkę i są załatwiane jak najszybciej.

– rozwój Rejonowego Przedsiębiorstwa Komunalnego w celu lepszego zaspokajania potrzeb mieszkańców: remonty dróg i chodników, gospodarka odpadami komunalnymi.

To już są milionowe inwestycje w sprzęt i wyposażenie naszego Przedsiębiorstwa. Niestety nie udało się zorganizować działu do remontu dróg, ale RPK przejął np. opiekę nad oświetleniem miejskim, dzięki czemu blisko ćwierć miliona złotych zostaje w mieście.

– uruchomienie inkubatora przedsiębiorczości.

Właśnie pozyskaliśmy pieniądze na halę modułową, która ma pełnić również rolę inkubatora przedsiębiorczości

– należy poprawić efektywność nauczania w złotoryjskich szkołach poprzez zwiększenie godzin nauczania przedmiotów kluczowych i zmniejszenie liczby uczniów w klasach;

Doposażenie Szkoły Podstawowej nr 1 (projekt z RPO), zatrudnienie logopedów, a teraz psychologów, dodatkowe godziny zajęć, program nauki programowania, stypendia naukowe  – to prędzej, czy później przyniesie efekty.

– należy stworzyć przejrzysty system motywujący dla nauczycieli, promujący ich aktywność i osiągnięcia uczniów.

Są wprowadzone jasne kryteria nagradzania nauczycieli promujące najlepszych.

– wprowadzenie rejestru umów i dokumentów finansowych publikowanych w internecie,

To już się tak opatrzyło, że aż jest nudne. Dla nas to standard, ale nieliczne jednostki samorządu terytorialnego to prowadzą. Należy dodać, że te rejestry prowadzą wszystkie jednostki podległe.

– opracowanie i wprowadzenie etyki pracownika samorządowego,

Nie mamy wprawdzie takiego dosłownego dokumentu, sądzę jednak, że pod tym względem pracownicy Urzędu Miejskiego ustanowili wysoki standard, ponieważ wiedzą, jak jest to dla mnie ważne.

– zwiększenie efektywności pracy urzędu przez wprowadzenie nowoczesnych narzędzi organizacyjnych i informatycznych.

Od 2015 r. każdy mieszkaniec może składać dokumenty on-line i możliwość sprawdzenia stanu sprawy. W tej chwili prowadzimy prace nad wprowadzeniem e-podatków. Wkrótce zostanie wprowadzona nowa generacja systemu obiegu dokumentów.

I wreszcie cała sfera socjalna. Musimy dążyć do wyrwania jak największej liczby ludzi z kręgu ubóstwa, stwarzając im szansę na godną pracę, odbudowując motywację do lepszego życia przez: 
– stworzenie spółdzielni socjalnych i zakładu aktywizacji zawodowej,

Początkowo chcieliśmy pójść w tym kierunku, jednak, gdy zaczęli pojawiać się kolejni inwestorzy, uznałem, że lepiej skoncentrować się na wspieraniu tworzenia nowych miejsc pracy.

– wdrożenie w życie Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Złotoryja na lata 2014-2020.

Przyznaje się, że do tej sfery trzeba będzie podejść na nowo, aby dostosować działania do obecnej polityki państwa. Problemem mogą się okazać braki kadrowe wśród pracowników MOPSu. Natomiast jednym z działań, które przygotowujemy obecnie jest projekt ogrzewalni i łaźni dla bezdomnych.

Inne zadania, które chciałbym zrealizować:
– Dokończenie niedokończonych inwestycji – np. zejścia nad złotoryjski zalew.

Projekt jest gotowy. Pieniądze są pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego, niebawem zostanie ogłoszony przetarg.

– Przywrócenie do życia złotoryjskiego basenu i jego gruntowny remont w kierunku basenu o przedłużonym okresie eksploatacji – z podgrzewaną wodą.

No nie udało się reanimować tego trupa. O remoncie już nie ma mowy, bo to trzeba wyrwać z ziemi i zbudować na nowo. Poza tym miejsce nie ma już potencjału: działka jest za mała, brak miejsc parkingowych, jest lepsze miejsce, które można przeznaczyć na ten cel. Natomiast największą przeszkodą są pieniądze. Pobliski Jawor chce przeznaczyć na ten cel około 20 mln złotych – to tak nawiasem.

– Gruntowny remont stadionu miejskiego jako stadionu piłkarskiego i lekkoatletycznego i stworzenie na tej bazie w Złotoryi ośrodka dla lekkoatletów. 

Pierwsza, najważniejsza część zadania jest już wykonana. Druga powoli się dzieje.

– Dostosowanie systemu odbioru odpadów komunalnych do oczekiwań mieszkańców, aby segregacja śmieci była łatwa i jak najtańsza.

Zmieniliśmy w zeszłym roku region, do którego wywożone są nasze odpady. Dzięki temu nie musieliśmy podnosić opłat za śmieci. W tym roku wprowadziliśmy sortowanie za pomocą worków w domkach jednorodzinnych. Trudno się reformuje coś, co niezbyt dobrze zostało wprowadzone na samym początku Zwłaszcza, jeżeli chce się uniknąć podwyżek.

– O ile to będzie jeszcze możliwe, rezygnacja z budowy kosztownego (2,7 mln.) Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na rzecz tańszego rozwiązania i rozważenie możliwości budowy sortowni odpadów we współpracy z innymi gminami.

PSZOK zrobiliśmy naprawdę tanim kosztem i teraz będziemy go udoskonalać. Sortowni nie opłaca się robić, ponieważ znacznie taniej jest powierzyć tę operację wyspecjalizowanej firmie, której jesteśmy udziałowcem.

– Rozpoczęcie rozmów na temat połączenia Miasta Złotoryja z Gminą Wiejską Złotoryja.

Nic na siłę. Na razie musi nam wystarczyć, że bardzo dobrze układa się współpraca z Gminą Wiejską. M.in. została uregulowana wreszcie sprawa dostarczania wody i odbioru ścieków.

– Dopilnowanie rozpoczęcia budowy obwodnicy Złotoryi.

W tej chwili jesteśmy na ostatnie prostej jeżeli chodzi o rozpoczęcie budowy pierwszego etapu obwodnicy. Urząd Marszałkowski zabukował pieniądze, jest wybrany wykonawca, kończony jest projekt.

– Przywrócenie w Złotoryi komunikacji miejskiej z prawdziwego zdarzenia.

Wszystko wskazuje na to, że w połowie października zostaną uruchomione dwie linie autobusu miejskiego. Ale cicho, bo to ma być niespodzianka.

– Skuteczne lobbowanie na rzecz przywrócenia osobowych połączeń kolejowych z Legnicą i przedłużenia ich do Jeleniej Góry.

Linia kolejowa z Legnicy do Jeleniej Góry przez Złotoryję, Lwówek Śląski i Wleń została wpisana do strategii transportowej województwa dolnośląskiego z terminem realizacji w 2021 roku. Teraz trzeba tylko tego dobrze przypilnować.

– Zagospodarowanie na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego Górki Mieszczańskiej.

Partnerstwo publiczno-prywatne nie wyszło. Ale pierwszy krok ku zagospodarowaniu Górki Mieszczańskiej został poczyniony – pozyskaliśmy środki finansowe na zagospodarowanie terenu wokół miejsca, w którym ongiś stała szubienica.

– Budowa wraz z innymi gminami ścieżek rowerowych do Leszczyny, do Grodźca i do Krotoszyc.

To jeszcze nie ten etap. Na razie będziemy budować drogi rowerowe na terenie miasta. Na co pozyskaliśmy dofinansowanie.

– Stopniowe obniżanie zadłużenia miasta poprzez racjonalną gospodarkę budżetową.

Niewiele, bo niewiele, ale o dwa miliony zadłużenie naszego miasta spadło.

About Post Author

admin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post Rozprawa odroczona
Następny post Wysoka kultura