Szczęśliwi emeryci

Przeczytasz w:2 min., 33 s.

Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów z Legnicy zorganizowało w mijającym już roku projekt “Przestrzeń dla aktywności Rad Seniorów[…]”. W spotkaniach i warsztatach uczestniczyli również złotoryjscy seniorzy. Na zakończenie projektu powstał raport. W badaniach ankietowych uczestniczyło 72 złotoryjan, 114 legniczan i 43 prochowiczan. Z niektórymi tezami, zwłaszcza dotyczącymi Złotoryi – warto się zapoznać.

Jak według Pani/Pana powinna funkcjonować w gminie – rozumiana jako otoczenie bez barier, w którym można się bezpiecznie poruszać przy uwzględnieniu ograniczeń wynikających z wieku, zachęcająca do wychodzenia z domu, przyjazna przestrzeń dla seniora?

Taka prozaiczna kwestia, jak “miejsca do siedzenia/ławki/ rozmieszczone w przestrzeni publicznej w regularnych odstępach wydało się dla badanej grupy złotoryjan najważniejszym problemem. Jednak równie ważną sprawą jest tworzenie terenów zielonych i ich zagospodarowanie.

W jakich działaniach Pani/Pana zdaniem seniorzy Gminy Złotoryja chętnie będą uczestniczyć?

Tu prym wiodą “Imprezy skierowane do seniorów np. Dzień Seniora, pikniki, zabawy taneczne” oraz ” Wycieczki krajoznawcze i zagraniczne”.

Jakie Pani/Pana zdaniem seniorzy Złotoryi mogliby podejmować inicjatywy i je wspólnie realizować?

Wycieczki są poza wszelką konkurencją, ale również imprezy kulturalne skierowane do seniorów np. Dzień Seniora, organizacja pomocy sąsiedzkiej, czy kółka zainteresowań i hobbystyczne.

W jaki sposób Pani/Pan chciałby otrzymywać informacje o działaniach kierowanych do seniorów?

Tu widać wyraźnie, że seniorzy przede wszystkim chcieliby być informowani w sposób tradycyjny za pomocą plakatów i ogłoszeń na tablicach ogłoszeń. Daleko później uplasowały się ogłoszenia parafialne i telefon z smsem.

Na konferencji podsumowującej projekt padły pytania do uczestników o to, – czy Seniorom potrzebne są Rady Seniorów,
– czy władzom samorządowym potrzebne są Rady Seniorów,
– czy Rada Seniorów pełni rolę reprezentacyjną środowisk senioralnych w gminie,
– czy Rada Seniorów pełni rolę opiniodawczą dla władz gminnych ( prezydenta, burmistrza, wójta) w sprawach dotyczących seniorów, wniesionych do Rady?
– czy Rada Seniorów pełni rolę opiniotwórczą ( na podstawie obserwowanych lub wniesionych do Rady potrzeb obywateli seniorów i środowisk senioralnych)?
– czy bariery architektoniczne ( schody, śliskie, nierówne trakty piesze, brak ławek odpoczynkowych, wysokie krawężniki, krótkie światła na przejściach itp.) mają wpływ na aktywność seniorów?
– czy jest potrzebne tworzenie systemu usług środowiskowych, które umożliwiłyby jak najdłuższe cieszenie się samodzielnością?

Na wszystkie te pytania padła zdecydowana odpowiedź – “TAK”.

Natomiast na pytania:
– czy Radę Seniorów wybiera prezydent, burmistrz, wójt pośród zasłużonych obywateli?
– czy Rada Seniorów powinna być organizatorem form aktywności seniorów w gminie?

Padła zdecydowana odpowiedź “NIE”. O ile z tą pierwsza opinią, można się zgodzić, bo rzeczywiście wybór następuje ze stosunkowo niewielkiej puli osób chętnych i stąd może być takie przeświadczenie, o tyle trochę dziwi nieco konsumpcyjne podejście do sprawy, jeśli chodzi o organizację zajęć dla seniorów.

Jeśli chodzi o wyartykułowane potrzeby seniorów odnośnie wsparcia rodziny w funkcje opiekuńcze, to warto chwilę zatrzymać się nad pytaniem:

Czy jest potrzebne stworzenie systemu wsparcia rodzin w ich funkcjach opiekuńczych wobec osób starszych. Jeżeli TAK, proszę podkreślić jaki rodzaj wsparcia jest niezbędny?

Na uwagę zasługuje fakt, że największe zapotrzebowanie jest na opiekę dzienną osób starszych. Na pewno problemem jest również opieka nad osobami starszymi, gdy rodzina chce się udać na urlop.

Na koniec jeszcze jedno spostrzeżenie. Wśród seniorów widać wyraźnie, że aktywniejsze są zdecydowanie kobiety, które stanowiły przeszło 70% respondentów, a przede wszystkim uczestników programu.

About Post Author

admin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post Złotoryjski Powstaniec Wielkopolski
Następny post