Miasto zakopało 4 mln w ziemi

Przeczytasz w:1 min., 50 s.

W ciągu niespełna czterech lat RPK zakopało do ziemi 4,2 mln złotych. To wartość inwestycji, których nie widać, ale są niezbędne do funkcjonowania miasta.

Suma wszystkich inwestycji naszego Przedsiębiorstwa Komunalnego od 2015 roku to blisko 26,5 mln złotych netto (32,5 mln brutto).

Prawie 2 mln złotych netto to inwestycje w przebudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w ul. Słowackiego, Łąkowej, Wojska Polskiego, Polnej, Nowowiejskiej, Sienkiewicza, Odrzańskiej. Wymieniono stare, awaryjne sieci wodociągowe na nowe o kilkudziesięciu letniej gwarancji.

Należy podkreślić, że ponad 1 mln złotych netto to inwestycje związane z kompleksowym remontem Wojska Polskiego i Sienkiewicza zsynchronizowane z pracami prowadzonymi przez DSDiK.

W tym czasie na zlecenie miasta Przedsiębiorstwo wykonało inwestycje o wartości blisko 2,20 mln netto, związanych głównie z przebudową kanalizacji deszczowych, dzięki czemu redukowane jest sukcesywnie zagrożenie zalewania posesji podczas nawałnic.

Podsumowując, około 4,2 mln złotych zostało zakopanych w ziemię i dzisiaj ich nie widać, jednak dzięki tym inwestycjom sieć wodociągowa i kanalizacyjna stają się coraz mniej awaryjne, co przekłada się między innymi na mniejszą ilość nieplanowanych rozkopów (co skutkuje także koniecznością odtwarzania nawierzchni i właśnie z tego względu warto być cierpliwym i konsekwentnie wymienić wszystkie sieci tak żeby odtworzyć kompleksowo całą nawierzchnię na lata) czasem poczekać . Warto zaznaczyć, że systematycznie jest również rozdzielana tak zwana sieć ogólnospławna, czyli wspólna kanalizacja dla ścieków i wód opadowych. Ograniczenie dopływu wód opadowych do oczyszczalni ścieków jest kluczowe dla obniżenia kosztów eksploatacji oczyszczalni i co za tym idzie opłat za odprowadzanie ścieków.

Ponad 2 miliony złotych netto Przedsiębiorstwo zainwestowało w sprzęt, urządzenia, pojazdy i systemy informatyczne. Z bardziej wartościowych pozycji warto wymienić nową śmieciarkę, podnośnik, zamiatarkę (urządzenie wielofunkcyjne przystosowane do szybkich przezbrojeń, w zależności od potrzeb może pracować jako zamiatarka, pług, odchwaszczarka, posypywarka, „odkurzacz”) samochody dostawcze, czy nowoczesną kosiarkę.

Największa inwestycja to oczywiście modernizacja oczyszczalni miejskiej.  Przedsiębiorstwo musiało się jej podjąć, jak najszybciej, żeby nie płacić gigantycznych kar związanych z niemożliwym już dostosowaniem efektów oczyszczania ścieków z panującymi normami (do obowiązujących norm norm). W dłuższej perspektywie czasu groziłoby to nawet zamknięciem oczyszczalni . Całkowita wartość projektu to blisko 40 mln złotych netto (ponad 48 mln zł brutto). W tej chwili zrealizowano inwestycje na kwotę ponad 22 mln złotych netto (27,3 mln złotych brutto).

About Post Author

admin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post Wydatki na sport
Następny post Rozwijamy, czy się zwijamy?