Kolej na kolej

Przeczytasz w:1 min., 26 s.

Dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja dotycząca przejęcia przez samorząd województwa 22 odcinków tras kolejowych na Dolnym Śląsku. Wśród nich jest również odcinek ze Lwówka Śląskiego do Jerzmanic. Połączenie z Jerzmanic do Legnicy pozostałoby przy PKP.

„Jesteśmy zdecydowani przejąć te linie. Chcemy je wyremontować i ponownie wykorzystać. Mamy najlepszego w Polsce przewoźnika regionalnego – Koleje Dolnośląskie, który  znakomicie się rozwija i tylko w 2017 roku przewiózł blisko 10 mln pasażerów. Ta liczba z roku na rok rośnie i to jest najlepszy dowód na to, że koleje powinny rozszerzać swoją ofertę, bo takie są oczekiwania i potrzeby mieszkańców. Są przez nich coraz chętniej wykorzystywanym środkiem transportu. To jest dla nas naturalne wyzwanie, które podejmujemy, i które chcemy zrealizować” – mówił po czwartkowej konferencji prasowej marszałek Cezary Przybylski.

Samorząd oczekuje równocześnie zapewnienia finansowania dla tego przedsięwzięcia z Funduszu Kolejowego proporcjonalnie do długości zarządzanej sieci kolejowej.

„Te nowo przejęte linie będą uzupełnieniem dla obecnie funkcjonującej sieci w obszarach o dużym potencjalne przewozowym w ruchu regionalnym. Są to też linie o charakterze lokalnym służące obsłudze wielu dolnośląskich miast dziś zupełnie pozbawionych kolei. Korzystać z nich będą mogli przewoźnicy towarowi zwłaszcza producenci kruszyw, ale również turyści. Przejęcie kolejnych linii pozwoli na uruchomienie przewozów kolejowych, które obsłużą. Połączenia bezpośrednie z Wrocławiem otrzymają stolice 4 powiatów, czyli Kamienna Góra, Lwówek Śląski, Góra i Złotoryja, oraz 13 innych miast i kilka gmin o łącznej populacji ponad 225 tysięcy Dolnoślązaków” – wyjaśnia radny wojewódzki Patryk Wild.

Na konferencji był obecny Sekretarz Miasta – Włodzimierz Bajoński, który podkreślił znaczenie, jakie ma dla naszego Miasta odbudowa połączenia pasażerskiego do Legnicy i dalej do Wrocławia.

Jest to kolejny krok, żeby nasze działania, które podjęliśmy dwa lata temu zamieniły się już niebawem w konkret w postaci stałego, szybkiego połączenia kolejowego.

 

 

About Post Author

admin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post Kto ważniejszy?
Następny post Zapasowa, ale niezbędna