Uczmy się historii!

Przeczytasz w:58 s.

14 listopada 1831 r. car ustanowił granicę celną między Cesarstwem Rosyjskim a Królestwem Polskim. Jak łatwo się domyśleć, była to kara nałożona na niesforne dziecię, jakim okazała się Kongresówka.

Mało kto zdaje sobie sprawę z dwóch rzeczy.
1. Królestwo Polskie posiadało przed wybuchem powstaniem listopadowym drugi, co do wielkosci skarb w Europie. Gospodarka była rozpędzona, kraj szybko się odbudował po nawale napoleońsko-rosyjskiej.
2. Powstanie wcale nie było skazane na porażkę. Nie po raz pierwszy jednak zawiść, pycha, prywata pokonały wrodzony polski patriotyzm.

Za sukcesem gospodarczym Kongresówki stał książę Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki – postać diametralnie różnie oceniana. Przedstawiciel arystokracji litewskiej związanej z caratem, człowiek zdolny ale bezwzględny. Postawił sobie za cel zbudowanie krwioobiegu dla gospodarki. Utworzył bank centralny. Dążył jednak przy tym do wzmocnienia pozycji wielkiej własności.

Dzisiaj książę wymyka się jednoznacznej ocenie. Kolaborował wszak z carem. Natomiast wizerunek Ksawerego Druckiego-Lubeckiego został umieszczony na złotej monecie okolicznościowej o nominale 200 zł wyemitowanej w 2009 roku z okazji 180. rocznicy założenia pierwszego banku centralnego w Polsce.

Z jednej strony mamy czysto polskie przywary, z drugiej zaś – sukces gospodarczy, który jednymm cięciem, jedną kreską pióra zniweczył car, a wcześniej klęska powstania. Uczmy się historii zatem!

About Post Author

admin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post Ojcowie niepodległości
Następny post Czym firmy przyciągają pracowników?