Złotoryjska migracja cz. 1

Przeczytasz w:1 min., 52 s.

Dlaczego złotoryjanie opuszczają nasze miasto? Co chwila wybucha dyskusja na ten temat. Jedni mówią, że wyjeżdżają za pracą, inni, że chcą polepszyć swoje warunki mieszkaniowe, jeszcze inni, że ich pasją jest pływanie na krytym basenie.

Nieco światła na tę zawiłą sprawę motywów, jakimi kierują się mieszkańcy Złotoryi aby opuścić na stałe swoje rodzinne gniazdo, może rzucić statystyka dotycząca kierunków emigracji.

Dokąd wyprowadzają się złotoryjanie?

Od roku 2000 do połowy lipca 2019 r. ze Złotoryi wymeldowało się 4 949 osób. Z tego 1004 osoby nie określiły swojego nowego miejsca zameldowania. Natomiast 3945 podało, dokąd się przeprowadza.

I tak:
Jedna trzecia, czyli 1300  opuszczających nasze Miasto przeprowadziła się do innych miejscowości na trenie powiatu złotoryjskiego. Blisko połowa – 1802 osoby wyprowadziło się do innych miejscowości na terenie Dolnego Śląska. Reszta rozproszyła się po Kraju i po Świecie.

Czyli na Dolnym Śląsku pozostało 3 102 osoby, a 843 pojechały szukać szczęścia dalej. W tym: do Warszawy 69, do Poznania 39, do Zielonej Góry 22, do Szczecina 20. Za granicę wyjechało oficjalnie 182 obywateli naszego miasta. W tym: do Niemiec 79 (więcej, niż do Warszawy), do Wielkiej Brytanii 56.

Bardzo ciekawie sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o Dolny Śląsk. Główne kierunki emigracji to: Wrocław – 441, Legnica – 437, Lubin – 142, Jelenia Góra – 69.

Z 1300 osób, które wyprowadziło się ze Złotoryi do innych gmin na terenie powiatu, 788 – podążyło do Gminy Wiejskiej Złotoryja, 162 – do Gminy Pielgrzymka, 163 – do Gminy Zagrodno, 169 – do Gminy i Miasta Świerzawa, 18 – do Miasta Wojcieszów.

W Gminie Wiejskiej Złotoryja swój nowy dom najwięcej osób znalazło w Wilkowie Osiedlu – 141, we wsi Kopacz – 119, we wsi Wilków – 102, Jerzmanicach-Zdroju – 83, Kozowie – 70, Prusicach – 57, Sępowie – 40, Rokitnicy – 31, Brenniku – 29.

Na terenie innych gmin powiatu Złotoryjskiego najatrakcyjniejsze dla mieszkańców Złotoryi okazały się: Nowy Kościół – 73, Uniejowice – 56, Zagrodno – 49, Twardocice – 37, Pielgrzymka -36, Wojcieszyn – 36, Świerzawa – 24, Proboszczów – 21.

Średnio, poza Złotoryję wyprowadza się 247 osób (wartość ta pokrywa się z medianą – 245), natomiast w różnych latach różnie to wygląda.

Liczba wymeldowań ze Złotoryi w poszczególnych latach

Można też podzielić ten okres na mniejsze odcinki czasu. Widać jednak wyraźnie, że trend jest rosnący.

Liczba wymeldowań ze Złotoryi w poszczególnych okresach.

Kluczowym pytaniem zostaje: jak powstrzymać ten trend?
O tym jednak w następnym odcinku.

About Post Author

admin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

2 thoughts on “Złotoryjska migracja cz. 1

  1. A czy są szacunki, które w przybliżeniu chociaż, wskazują ile osób jest zameldowanych w Złotoryi ale mieszka w innych miejscach? Obserwując niewielką grupę znajomych niegdyś ze Złotoryi, brakuje mi palców u rąk by takie osoby zliczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post Święto Konstytucji
Następny post Sekretarz na emeryturze