Złotoryjski Top 10 2023 r.

Przeczytasz w:5 min., 7 s.

Rok 2023 przeszedł do historii. Był bardzo pracowity i obfitował w wiele ważnych dla naszego Miasta zdarzeń. Zdecydowana większość z nich ma pozytywny wydźwięk. Niektóre z nich już zmieniły pozytywnie nasze życie, inne zaprocentują w przyszłości. Oto subiektywny Top 10 najważniejszych wydarzeń 2023 r.:

1. Nadjeżdża pociąg

Lata starań i zabiegów, przekonywania nieprzekonanych i szukania sprzymierzeńców.

Coś, co jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się nierealne i co tu dużo mówić – mało sensowne, dzisiaj jest przesądzone, a za sprawą niewątpliwego sukcesu Kolei Dolnośląskich – perspektywiczne.

Podpisanie umowy na remont linii kolejowej z Legnicy do Jerzmanic-Zdroju to milowy krok, żeby wykreślić Złotoryję, ale także cały powiat z mapy wykluczenia komunikacyjnego. To szansa dla tysięcy mieszkańców naszego regionu, aby nie wyprowadzając się z Krainy Wygasłych Wulkanów, uzyskali swobodny dostęp do dobrej pracy, najlepszych wyższych uczelni, opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie, najcenniejszych dóbr kultury. To również otworzy nasze Miasto i powiat na fachowców z zewnątrz no i oczywiście – na turystów.

Bez zbudowania szerokiej koalicji dla tego projektu, zdobycie ponad 200 mln zł na to przedsięwzięcie byłoby niemożliwe. To znacząca kwota, najwyższa w ostatnich latach, która popłynie z budżetu państwa na zaspokojenie potrzeb mieszkańców ziemi złotoryjskiej. Kwota, której bez wsparcia wielu ludzi, którzy dali się przekonać i uwierzyli, że Złotoryi po prostu się to należy – byłaby nieosiągalna.

Piotr Karwan i Robert Pawłowski na Złotoryjskim dworcu w dniu podpisania umowy na rewitalizację linii kolejowej z Legnicy do Złotoryi

2. Wilcza Góra atrakcją turystyczną

Wilcza Góra w jesienne odsłonie

Po wielu latach eksploatacji, kolejnych przedłużanych koncesjach, milionach ton wywiezionego w Polskę bazaltu – Wilcza Góra została zwrócona mieszkańcom ziemi złotoryjskiej. Firma Colas po zrekultywowaniu terenu kopalni odsprzedała jej teren za przysłowiową złotówkę Gminie Wiejskiej Złotoryja.

Wilcza Góra to drogowskaz, który na horyzoncie pokazuje nam drogę do domu. Wzniesienie bliskie sercu wszystkim złotoryjanom i niewątpliwy klejnot w koronie Krainy Wygasłych Wulkanów.

Chociaż góra administracyjnie leży na terenie Gminy Wiejskiej Złotoryja, to jednak w powszechnym mniemaniu jest ona symbolem naszego Miasta tłumnie odwiedzanym przez złotoryjan. Dlatego też w porozumieniu z naszą siostrzaną gminą rady obu jednostek samorządowych podjęły uchwały o współpracy, również o wymiarze finansowym, dotyczącej utrzymania i zagospodarowania Wilczej Góry.

3. Podwórka od nowa

Lata konsultacji, a następnie poszukiwania możliwości sfinansowania rewitalizacji podwórek zostały w 2023 r. uwieńczone największym tego typu przedsięwzięciem w naszym Mieście. Jego beneficjentami jest około 10% mieszkańców Złotoryi. Zmieniamy przestrzeń, w której każdy złotoryjanin spędza najwięcej czasu – najbliżej jego domu. Jest już i będzie estetycznie, funkcjonalnie, bezpiecznie i zielono.

Rewitalizowane podwórko w Rynku

4. Złotoryja liderem zmian społeczno-gospodarczych

W III Rankingu Gmin Dolnego Śląska nasze Miasto zajęło 14 miejsce na 136 jednostek w kategorii gmin do 20 tys. mieszkańców. W kategorii open – natomiast 22 miejsce wśród 165 gmin objętych badaniem. Natomiast nasze miasto zostało niekwestionowanym liderem zmian. Jesteśmy zatem numerem 1.

Ranking zbudowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego razem z Urzędem Statystycznym we Wrocławiu na podstawie 16 wskaźników mierzących m.in. potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej. Z tych 16 wskaźników, 10 ma charakter budżetowy. Zasady rankingu opracowali niezależni eksperci bazując na obiektywnych wskaźnikach.

Złotoryja liderem zmian ekonomiczno-społecznych

Nie jest to przypadek. W 2022 r. w rankingu samorządów dziennika „Rzeczpospolita” za 2021 rok Złotoryja zaliczyła potężny awans w porównaniu z wcześniejszym zestawieniem i znalazła się w pierwszej pięćdziesiątce klasyfikacji obejmującej blisko 900 gmin miejskich i miejsko-wiejskich.

5. Złotoryjanie zagłosowali za zmianami

15 października odbyły się wybory parlamentarne. Przy rekordowej frekwencji 71,5% złotoryjanie w 58% opowiedzieli się za zmianami w Polsce głosując na obecnie rządzącą koalicję.

Wyniki wyborów w Złotoryi do Sejmu w 20023 r.

Podobnie było w przypadku wyborów do Senatu. Na kandydata Paktu Senackiego zagłosowało 42,52% złotoryjan.

Na uwagę zasługuje również wysoka frekwencja. Wprawdzie w powiecie pobiła nas Gmina Wiejska, jednak po odliczeniu wyborców, którzy głosowali na podstawie zaświadczeń, okazuje się, że to Miasto Złotoryja jest liderem. Efektem ubocznym tych przeliczeń jest dotacja dla naszej OSP czyli Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej “Baryt” w wysokości 1 mln zł, a być może i kolejne dotacje, o ile zostaną podtrzymane przez nowy rząd: na kluby sportowe, budżet obywatelski i na koło gospodyń wiejskich (którego nie mamy) lub na orkiestrę dętą (którą mamy).

Wyniki wyborów w Złotoryi do Senatu w 20023 r.
Frekwencja w Złotoryi w wyborach parlamentarnych w 2023 r.

6. Złotoryjscy ósmoklasiści pokazali klasę

Na 219 jednostek porównawczych na terenie Dolnego Śląska złotoryjscy ósmoklasiści uplasowali się na 23 miejscu pod względem średnich wyników, jakie osiągnęli na egzaminach w 2023 r. Jest to potwierdzenie trendu, który wyznaczyliśmy inwestując z rozmysłem w złotoryjską oświatę.

Procesu tego nie powstrzymała pandemia, ani kryzys uchodźczy, bo mamy po prostu świetnych nauczycieli.

7. Złotoryjanka prezeską polskich diabetyków

Monika Kaczmarek Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

Monika Kaczmarek została wybrana nową Prezeską Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. W wyborach na szefa zarządu tej skupiającej około 60 tys. członków organizacji, najwięcej głosów otrzymała złotoryjanka – Monika Kaczmarek, która od 10 lat z powodzeniem i sukcesami kieruje złotoryjskimi strukturami Stowarzyszenia Diabetyków, pełniąc ostatnio również funkcję skarbnika zarządu głównego.

To docenienie pracy społecznej, którą od 10 lat na rzecz środowiska diabetyków, jak również mieszkańców ziemi złotoryjskiej i nie tylko – wykonuje Monika Kaczmarek. To również prestiż dla naszego Miasta.

8. Pożar składowiska opon

W zestawieniu tym jest też niestety miejsce dla niechlubnego wydarzenia. 17 czerwca 2023 r. zapłonęło składowisko opon przy zakładzie pirolizy. Była to jedna z większych katastrof na terenie województwa dolnośląskiego w ostatnich latach. Zastępy Straży Pożarnej, przede wszystkim z terenu powiatu złotoryjskiego, przez ponad dwa tygodnie walczyły z ogniem. Wodę czerpano także z ujęć miejskich, Stawu Osadowego oraz z zalanej kopalni Lena.

Pożar opon w Wilkowie

Obecnie trwa – nomen omen – wygaszanie pozwolenia na składowanie opon na terenie pogorzeliska.

9. Rozpoczęta rewolucja w gospodarce odpadami

Gospodarka odpadami ma nie tylko wymiar finansowy w postaci opłat, które uiszczają mieszkańcy, ale przede wszystkim jest to problem dla środowiska naturalnego. Z jednej strony rabunkowa gospodarka człowieka w pozyskiwaniu surowców, z drugiej zaś rosnące hałdy odpadów, z którymi nie wiadomo do końca, co robić.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów w Złotoyi

Odpowiedzią na te wyzwania na miarę naszego Miasta ma być nowoczesny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz pilotażowy program inteligentnych wiat śmietnikowych. Inwestycja realizowana w 2023 r., której finisz przewidziany jest na kwiecień 2024 r. ma zmienić gospodarkę odpadami na terenie Złotoryi. W zabudowie wielomieszkaniowej śmieci przestaną być anonimowe, co powinno przełożyć się na lepszą ich segregację. Z kolei PSZOK wielu odpadom da szansę na drugie życie, a także będzie centrum edukacji ekologicznej.

10. Nowe oblicze złotoryjskiej Przychodni Rejonowej

Po wielu latach Przychodnia Rejonowa doczekała się modernizacji. Poprawiły się warunki przyjmowania pacjentów, ale również codziennej pracy lekarzy i pielęgniarek. Wymianie uległ również system informatyczny, który usprawnił obsługę pacjentów.

Rejonowa Przychodnia Zdrowia w Złotoryi
Szczęśliwy
Szczęśliwy
100 %
Smutny
Smutny
0 %
Podekscytowany
Podekscytowany
0 %
Senny
Senny
0 %
Zły
Zły
0 %
Zaskoczony
Zaskoczony
0 %

Średnia ocena

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post Budżet 2024 uchwalony
Następny post Pedalarze, Zombie i Janusze kierownicy