Myślmy pozytywnie

Przeczytasz w:1 min., 33 s.

Obraz może zawierać: 5 osób

Ostatnio dowiedziałem się, że wśród młodzieży szerzy się bardzo niska samoocena. Sądzę, że i starsi mają z tym problem.

Niby na zewnątrz nie wygląda tak źle, ale filozofia „Polski w ruinie” jest nam szczególnie bliska. I to nie od dzisiaj.

Wyświechtany to już przykład różnicy podejścia do życia Amerykanina i Polaka. Pierwszy, gdy spytać go, jak ci idzie, odpowie z przyklejonym do ust uśmiechem – znakomicie. Drugi przypomni sobie zaraz i powiadomi nas o wszystkich niepowodzeniach, które spotkały go w ostatnim czasie, a jeżeli takowych nie znajdzie na podorędziu cofnie się o wiele lat wstecz. Dlaczego? Teoria szklanki w połowie pustej lub w połowie pełnej.

A może sami wprowadzamy się w ten pesymistyczny nastrój celebrując co chwilę nasze klęski narodowe, zamiast skupiać się na dniach chwały? 1 września, 17 września, 1 sierpnia, 10 kwietnia – wszyscy rozpoznają te daty, bo zapomnieć o nich nie dają nam media, a przede wszystkim politycy wszelkiej maści. Może dlatego, żeby własną nieudolność przykryć większymi tragediami?

Czy Niemcy świętują wmurowanie pierwszej cegły w mur berliński? Czy Amerykanie eksponują dzień, kiedy uciekli z Wietnamu?

Mamy tyle wspaniałych dat w historii naszej Ojczyzny, dat mówiących o jej świetności, potędze, tryumfie. A my zamiast świętować powstania, które się udały, koncentrujemy się na tych, które nam po prostu nie wyszły.

Czy ktoś pamięta datę wybuchu dwóch powstań wielkopolskich, powstania sejneńskiego, czy II śląskiego albo symboliczną datę wystąpienia przeciwko Szwedom w czasie Potopu?

Za to tkwią nam w pamięci daty klęski.
Należy pamiętać o klęskach, ale ich nie rozpamiętywać.

Pożywką dla naszego patriotyzmu powinny być przede wszystkim sukcesy naszego Państwa – te polityczne, militarne, gospodarcze ale przede wszystkim związane z naszą kulturą, bo to ona scala nas jako naród.
To nazywa się – pozytywne myślenie! Myślmy więc pozytywnie. Eksponujmy nasze zwycięstwa. Wyciągajmy je z mroków niepamięci.

Zapraszam do swoistego współzawodnictwa. Przypominajmy wspaniałe daty – symbole z naszej historii.
Najbliższa rocznica, już za 3 dni.

About Post Author

admin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post Sukces polskiej dyplomacji
Następny post Dwie bitwy – dwa zwycięstwa