Bo wolność jest w nas

Przeczytasz w:1 min., 20 s.

Pamiętam, jak w połowie lat osiemdziesiątych dyskutowałem z jednym ze studentów historii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu o tym, czy ówczesna Polska była krajem niepodległym. Jako przykład stawiał  mój interlokutor Królestwo Polskie po konferencji wiedeńskiej z 1815 r. i zestawił je z PRLem.

Ptak zamknięty od urodzenia w klatce, któremu pozwala się polatać po mieszkaniu i popatrzeć na świat za szybą, nie wie, co to wolność. Nie wie, co to niepodległość. Co jest miarą niepodległości?

Jeżeli wzięlibyśmy bardzo rygorystyczne kryteria, to Polska utraciła swoją niepodległość w 1697 roku, gdy na tron polski powołano elektora saskiego Augusta II Mocnego. Ośrodek władzy znalazł się poza granicami naszego państwa, a interesy Rzeczypospolitej Obojga Narodów pozostawały w cieniu interesów innych państw. I nie odzyskaliśmy tej swobody przez następnych 221 lat.

Niewątpliwie pełną niepodległość odzyskaliśmy w 1918 roku i cieszyliśmy się nią przez prawie 21 lat.

17 września 1993 roku armia rosyjska definitywnie opuściła terytorium Polski. W 1999 roku jednak Polska wstąpiła do NATO, oddając część swojej niezależności za cenę gwarancji bezpieczeństwa. A pięć lat później kolejny skrawek niezależności oddaliśmy na rzecz Unii Europejskiej.

Dzisiaj tylko kilka największych państw na świecie może powiedzieć o sobie, że jest w pełni niepodległych, ale czy niezależnych? Oczywiście to takie dywagacje. Ważne, jak się czujemy. Czy mamy poczucie wolności, czy też doskwiera nam drzazga czyjejś dominacji.

Niepodległość zatem to jednak w największym stopniu stan umysłu, a pięknie to ujęły słowa piosenki, którą śpiewa mała Zosia:

“Co to jest niepodległość
teraz wiem już na pewno.
Każde dziecko dziś woła
to polski dom, polska szkoła. 
Co to jest niepodległość
teraz wiem już na pewno.”

About Post Author

admin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post Niepodległa
Następny post Zagadka wcale polityczna